بازیافت آهن و فولاد

بازیافت آهن و فولاد

فولاد یک ویژگی برجسته دارد: می توان بی پایان آن را بازیافت کرد بدون اینکه خصوصیات مادی آن به خطر بیفتد. اتم های آهن غیر قابل تخریب هستند و بار ها می شود عمل بازیافت را روی آن تکرار کرد . آهن یکی از اقلام قابل بازیافت جهان است و در بازیافت فلزات از کلیه درجه های آهن برای بازیافت استقبال می شود.

بازیافت آهن و فولاد

بازیافت واقعا برای صنعت فولاد چیز جدیدی نیست. از قرن نوزدهم ، در واقع ، فرآیندهای لازم برای ذوب آهن و تولید محصولات جدید فولادی صورت گرفته است. در حال حاضر ، آهن آلات قراضه مواد اولیه و استراتژیک  صنعت فولاد است. در اغلب موارد ، مخلوط قراضه می تواند تنظیم شود تا از عناصر آلیاژی موجود برای محصولات جدید استفاده شود.

از یک طرف ، کارخانه های فولادی از قراضه داخلی استفاده می کنند ، که از فرآیندهای تولیدی شرکت ها ناشی می شود. این ممکن است به عنوان مثال شامل بقایای فولادی از ملاقه کوره ها یا دم های بریده شده (برشی) حاصل از فرآیند ریخته گری و نورد مداوم باشد. از طرف دیگر ، از قراضه تجاری (خارجی) استفاده می کنند. این شامل محصولات فولادی است که از بیرون خریداری می شود .

برای آهن آلات قراضه  ، بازار خوبی در دست فعالیت است که فلزات قراضه مطابق قوانین توافق شده حاکم بر کیفیت ، خریداری و فروخته می شوند.

آنچه در مورد بازیافت آهن باید بدانید

آهن به عنوان ماده آهنی با خواص بسیار مغناطیسی شناخته شده است. فولاد یک آلیاژ آهن است که حاوی کربن است و همچنان بازیافت ترین ماده در جهان است. متداول ترین موارد بازیافت آهن شامل موارد زیر است:     

مواد قراضه به دنبال فرآیندهای صنعتی     

ظروف پایان عمر     

وسایل نقلیه پایان عمر     

وسایل پایان عمر     

ماشین آلات صنعتی     

مصالح و مواد ساختمانی

آهن سنگین بازیافت آهن به بخشی اساسی در صنعت فولاد قرن بیست و یکم بدل شده است. بهبود سودآوری آن و در عین حال به حداقل رساندن تأثیر آن بر محیط وسیع تر.

آیا می دانید ؟

استفاده از فلزات آهنی ثانویه به جای استخراج سنگ معدن ، انتشار CO2 و همچنین مصرف انرژی و آب و آلودگی هوا را به میزان زیادی کاهش می دهد. به عبارت ساده ، بازیافت آهن قراضه موجود در فولاد باعث می شود که از منابع طبیعی سیاره ما استفاده بهینه تری صورت گیرد.

فرآیند بازیافت فلز آهنی شامل پنج مرحله اساسی است

مرتب سازی : از آنجا که فولاد مغناطیسی است ، آهن با استفاده از تسمه های مغناطیسی قدرتمند می تواند به سرعت از سایر فلزات قابل بازیافت در یک مرکز بازیافت فلز جدا شود.     

خرد کردن : خردكنها دارای طبل مغناطیسی در حال چرخش هستند كه آهن و فولاد را از مخلوط فلزات و سایر مواد استخراج می كنند.     

جدایی رسانه : سطح بعدی جداسازی است که شامل جریانهای الکتریکی ، جریان هوا با فشار بالا و سیستم های مایع شناور است. فرآیندهای بعدی ممکن است برای فولادی که دارای لایه محافظ قلع است (به عنوان مثال یک قوطی نوشیدنی) که باید جدا شود و به طور مستقل بازیافت شود مورد نیاز باشد.     

برش : این شامل ماشین آلات هیدرولیکی است که فشار قابل توجهی را برای بریدن ضخیم ترین و سنگین ترین قطعات از فولاد وارد می کند: نوع برداشت شده از خطوط ریلی و آسترهای دریایی. سایر روشهای برش ، مانند استفاده از گاز و قوس پلاسما نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرند.     

تراز کردن : این فرایند شامل فشرده سازی محصولات آهن و فولاد در بلوک های بزرگ است که باعث می شود حرکت و حمل و نقل آنها بطور قابل توجهی آسان شود.

ضایعات را به طبقات مختلف تقسیم کنید

ضایعات فلزی از منابع مختلفی تهیه شده و از نظر خواص فیزیکی و شیمیایی به شدت متفاوت است. سن حمل و نقل قراضه می تواند از یک روز تا بیش از ۱۰۰ سال متغیر باشد! این خصوصیات بستگی به محل ضایعات و زمان تولید آن دارد. هزاران نوع مختلف از فولاد وجود دارد ، به معنای واقعی کلمه ، به این معنی است که یک تکه قراضه بندرت مانند دیگری است. بنابراین ضروری است که قراضه ها به دسته های مختلف ، کلاس های قراضه طبقه بندی شوند ، تا فرآیند بازیافت تا حد ممکن مؤثر باشد.

قراضه فولادی به دلایل کیفیت ، بسته به مبدأ ، ابعاد و تجزیه و تحلیل ، به تعدادی کلاس یا دسته تقسیم می شود. طبقه بندی قراضه – همراه با قوانینی که تحویل می دهند – در قالب یک کتاب قراضه سوئدی برای ضایعات فلزی بدون آلیاژ و دیگری برای قراضه های ضد زنگ نشان داده شده است. اینها ناشی از توافق های داوطلبانه بین تجارت آهن قراضه و کارخانه های تولید فولاد است. کلاس های قراضه مشابه در کشورهای دیگر نیز یافت می شود. بنابراین ، طبقه بندی قراضه به عنوان یک داده اصلی و چارچوب نظارتی برای تجارت با قراضه کار می کند ، بلکه همچنین به عنوان یک بستر برای توسعه کیفیت مشترک که شامل صنعت بازیافت فلز و صنعت فولاد است.

ضایعات غیر آلیاژ و آلیاژ کم ، مثالهای خاصی:

کلاس قراضه و تعیین     

  • ۱۱ قراضه متفرقه نخست     
  • ۱۱۷ قراضه تکه تکه شده   
  •  ۱۲ قراضه متفرقه ثانویه    
  •  ۱۴۲ قراضه راه آهن نخست     
  • ضایعات ورق فولادی ۳۱ شل اصلی    
  •  ۳۲ ضایعات ورق فولادی نازک فشرده شده (روکش شده)   
  •   ۶۲۲ قراضه آلیاژ مس دیگر

ضایعات فولاد ضد زنگ:

  • ضایعات فولاد ضد زنگ دارای کروم (۲ کلاس با کیفیت)     
  • ضایعات فولاد ضد زنگ کروم و نیکل (۹ کلاس با کیفیت)    
  • قراضه فولاد ضد زنگ کروم ، نیکل و مولیبدن (۹ کلاس با کیفیت)

فیلم از :

 

 

 

یکی از مراکز جمع آوری ضایعات در تهران بازیافت آنلاین مسترواش است . شما می توانید به سادگی با نصب اپلیکیشن مسترواش بر روی گوشی یا از طریق وب سایت مسترواش از خدمات بازیافت آنلاین استفاده کنید و مواد بازیافتی خود را قبیل :

ضایعات آهن , کاغذ , پلاستیک و …

را به نیرو های بازیافت آنلاین تحویل دهید . انجام این کار توسط شما ، علاوه بر کمک به طبیعت برای حفظ طبیعت ، صرفه اقتصادی نیز برای شما دارد . با بازیافت آنلاین مسترواش دیگر نیازی نیست به دنبال مراکز جمع آوری ضایعات باشید . بلافاصله پس از درخواست بازیافت توسط شما نیروهای بازیافت مسترواش به درب منزل شما می آیند و مواد ضایعاتی را از شما تحویل می گیرند .

بازیافت آنلاین مسترواش نزدیک ترین مرکز بازیافت به شما …

 

 

ممکن است بپسندید...

پست های محبوب