کارواش و تاریخچه آن

کارواش و تاریخچه آن

کارواش

خودروشویی یا کارواش (به انگلیسی: car wash) مکانی برای شست‌وشوی بیرون و گاهی داخل وسایل موتوری است . کارواش‌ها می‌توانند دستی یا اتوماتیک باشند.

تاریخچه

امروزه با استفاده از دستگاه های مدرن و اتوماتیک ماشین ها در کارواش شسته می شوند ، اما این صنعت همیشه هم با فناوری پیشرفته همراه نیست هنوز هم در بعضی از کارواش ها شستشوی ماشین به صورت دستی انجام می شود . نخستین دستگاه شستشوی نیمه اتوماتیک در ایالات متحده آمریکا برای اولین بار در سال ۱۹۴۶ ساخته شد و از آنجا، صنعت کارواش به سمت پیشرفت گام برداشت.

۱۹۴۶

آغاز تاریخ شستشوی ماشین به سال ۱۹۱۴ بازمیگردد. مردم از نیروی انسانی استفاده کردند تا ماشینها را بشورند . اولین شستشوی نیمه اتوماتیک برای اولین بار در دیترویت، میشیگان با استفاده از سیستم های چرخش اتوماتیک و مسواک زدن دستی فعال شد .

۱۹۵۵

در سال ۱۹۵۵ اتفاقات بسیاری در صنعت کارواش رخ داد. یک تاجر به نام دان هانا کارواش خود را به نام Rub-a-Dub در اورگان راه اندازی کرد. در سال ۱۹۵۷، او Hanna Enterprises را تشکیل داد و در نهایت در حدود ۳۱ کارواش در امریکا تاسیس کرد. در سال ۱۹۵۹، او اولین سیستم شستشوی مکانیکی را ساخت. همانطور که اخبار در سراسر شهر پخش شد، فعالیتش نیز انجام شد.

۱۹۶۰

در اواسط دهه ۱۹۶۰ Hanna Enterprises به عنوان نوآور اصلی و تولید کننده تجهیزات و مواد شستشوی ماشین بود . با گذشت زمان، هانا دستگاه های متعددی را ساخته است . این شامل برش بر روی برس، نوار نقاله غلتکی ، شستشوی اصطکاک پارچه نرم، چندین روش شستشو لاستیک ها، و یک سیستم آب تجدید پذیر. به گفته این شرکت، Hanna Enterprises به بزرگترین تولیدکننده دستگاه های شستشوی خودرو تبدیل شده است.

۱۹۷۰

در دهه ۱۹۷۰، برای صنعت کارواش دشوار بود، زیرا قیمت بنزین به سرعت در حال افزایش بود. با این حال، Hanna Enterprises دوبار اختراع کرد: تمیزکننده چرخ اتوماتیک و واکس لهستانی.

انواع کارواش

بیشتر کارواش‌ها در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

  • کارواش سنتی یا واتر جت: در این روش از آب پر فشار (۱۶۰ الی ۲۰۰ بار) رای شستشوی خودرو استفاده میشود.
  • کارواش نانو یا کارواش بدون آب: در این نوع شستشو از مواد شوینده شیمیایی برای شستن و پولیش کردن خودرو استفاده می‌کند.
  • کارواش تونلی : که با استفاده از تسمه نقاله خودرو را از میان تعدادی دستگاه‌های شست‌وشوی ثابت عبور می‌دهد.
  • کارواش بخار: یک روش جدید و کم مصرف است که با بخار خشک و مرطوب برای شستشوی خودرو از آن استفاده میشود.
  • کارواش نانو بخار: در این شستشو از بخار و مواد نانو شوینده برای شستشوی خودرو استفاده میشود. دستگاه کارواش نانو بخار مصارف گوناگونی دارد و در صنعت نظافت خودرو نیز مورد استقبال قرار گرفته است.
  • کارواش سیار: انواع شستشوی کارواش خودرو در روش کارواش سیار میتواند استفاده شود که با استفاده از موتور و وانت بار میتوان در محل شستشو حضور پیدا کرد و خودرو را در محل مورد نظر شستشو داد.

امروزه به دلیل کمبود وقت بیشتر افراد نمی توانند به کارواش مراجعه کنند و همین فرصت مناسبی را فراهم کرده است که کارواش اینترنتی و سیار هم به جمع سایر کارواش ها اضافه شود .اگر شما هم تمایل دارید کارواش سیار ماشین شما را در محل و ساعت دلخواه شما بشورد کافی است اپلیکیشن کارواش سیار (مسترواش) را دانلود و سپس بر روی گوشی خود نصب کنید تا از خدمات شستشوی آنلاین اپلیکیشن کارواش آنلاین(مستر واش) بهره مند شوید برای این کار کافی است به سایت مسترواش مراجعه کنید :

www.mr-wash.info

ممکن است بپسندید...

پست های محبوب