خشکشویی چیست؟

خشکشویی چیست؟

خشکشویی

خشکشویی یکی از روش‌های شستشو و پاک کردن لباس می‌باشد. از آنجا که در این روش از آب استفاده نمی‌شود خشکشویی نام گرفته‌است.

مولکول‌های آب بسیار قطبی هستند و هنگام شستشو با آب بسیاری از تارهای پارچه آب را به خود جذب می‌کنند و از شکل می‌افتند. به خصوص برای لباس‌های دارای بافت‌های مخلوط مانند کت و شلوار و پالتو، شستشو با آب سبب از بین رفتن فرم و حالت آن‌ها می‌شود. با استفاده از مواد حلال و شوینده غیر قطبی لباس شکل خود را حفظ می‌کند، و در عین حال لکه‌ها از بین می‌روند.

روش شست‌وشو

در این روش لباس‌ها را درون دستگاه مخصوصی قرار می‌دهند و یک محلول شیمیایی را به آن اضافه می‌کنند. پس از تمام شدن مدت زمان شستشو، وقتی لباس را از داخل دستگاه بیرون می‌آورند، به‌طور کامل خشک است. خشکشویی‌ها برای برداشتن لکه روی لباس‌ها از اصول انحلال پذیری استفاده می‌کنند. این‌کار در دو مرحله انجام می‌گیرد، ابتدا لکه توسط یک جسم نرم‌کننده شل می‌شود سپس با فشار زیاد برداشته می‌شود.

حلال مورد استفاده در این روش باید بتواند ذرات ریز روغن و چربی موجود در رشته‌های لباس را در خود حل کند. یکی از محلول‌های شیمیایی متداول که برای شستشو با این روش استفاده می‌شود، پرکلر پلی‌اتیلن یا پر کلر اتیلن است. این محلول شبیه بنزین است و به شکل مایع سنگینی است که هر لیتر آن در حدود سه کیلوگرم وزن دارد. پرکلر بو ندارد و خاصیت ضد عفونی‌کننده داشته و از بید زدن لباس نیز جلوگیری می‌کند.

تترا کلرو اتن از دیگر انواع محلول‌های قابل استفاده در خشکشویی است. این ماده که فرار و اشتعال ناپذیر است حلال مناسبی برای لکه‌های روغنی و گلیسیرین می‌باشد.

دی‌اکسید کربن مایع نیز از جدیدترین حلال‌ها است که برای تمیز کردن لکه‌های پارچه نیز کاربرد دارد. این ماده غیرسمی و غیرقابل اشتعال است.

انواع خشکشویی

خشکشویی سنتی : در این مدل  صاحب لباس به خشکشویی می رود و لباس ها را برای شستشو … تحویل میدهد .

خشکشویی آنلاین : عبارتی است که به سرویسی داده می شود که خدمات خشکشویی را از طریق وب سایت یا اپلیکیشن ارائه شود .

امروزه به دلیل کمبود وقت بیشتر افراد نمی توانند به خشکشویی مراجعه کنند و همین فرصت مناسبی را فراهم کرده است که  خشکشویی اینترنتی و سیار هم به جمع سایر خشکشویی ها اضافه شود .اگر شما هم تمایل دارید که لباس های خود را به خشکشویی آنلاین بدهید  اپلیکیشن خشکشویی (مسترواش) را دانلود و سپس بر روی گوشی خود نصب کنید تا از خدمات شستشوی آنلاین نرم افزار خشکشویی (مستر واش) بهره مند شوید برای این کار کافی است به سایت مسترواش مراجعه کنید :

www.mr-wash.info

ممکن است بپسندید...

پست های محبوب